Europska tržišta rada prolaze kroz digitalnu revoluciju – preoblikovana informacijskom tehnologijom, robotikom, umjetnom inteligencijom i automatizacijom. Međutim, značajne razlike u razini digitalizacije diljem Europe i dalje postoje. Istodobno, udio radnika starijih od 50 godina koji ostaju na tržištu rada raste. Kako digitalizacija utječe na starije radnike još uvijek nije jasno, zbog čega se DIGI-net bavi ovim složenim pitanjem.
Glavni cilj akcije je prevladati kritične praznine u konceptualnim inovacijama i premostiti jaz između akademskih istraživanja i donošenja politika, kako bi se bolje riješile nejednakosti u radu redefinirane digitalizacijom.
Projekt okuplja više od 400 istraživača iz 44 zemlje diljem svijeta. Vode ga prof. Martina Rašticová sa Sveučilišta Mendel u Brnu (predsjednica akcije) i prof. Petia Genkova sa Sveučilišta primijenjenih znanosti Osnabrück (potpredsjednica akcije). Sa Veleučilišta u Bjelovaru u projekt je uključena izv.prof. Zrinka Puharić.
Ključne aktivnosti uključuju organiziranje najmanje tri međunarodna događaja godišnje (uključujući sastanke upravnog odbora, škole za obuku i događaje o politici), podršku kratkoročnim znanstvenim misijama (Veleučilište je prihvatilo na STSM doc.dr.sc.Feyzu Dalayli iz Turske) i dodjelu potpora za neovisna istraživanja i sudjelovanje na konferencijama. Rezultati uključuju znanstvene publikacije, sažetke o politici i pripremu dvije monografije otvorenog pristupa.
Istraživanje se provodi u pet radnih skupina usmjerenih na digitalizaciju i nejednakosti, organizacijsku kulturu dobi, zdravlje starijih radnika, razvoj i provedbu politika te rad sa društvenim, korporativnim i vijestima i u njemu su sudjelovali zaposlenici našeg veleučilišta. Inicijativa također uključuje Forum mladih istraživača i inovatora te Referentnu skupinu za starije radnike.